Remissvar: Stärkt patientsäkerhet genom rätt kompetens
Specialistutbildning för apotekare, fler utbildningsplatser till valbara kurser och tydligare ansvar för fortbildning – Sveriges Farmaceuter vill se åtgärder för att stärka patientsäkerheten.
Utredningen ”Stärkt patientsäkerhet genom rätt kompetens – utifrån hälso- och sjukvårdens och tandvårdens behov” har haft i uppdrag att föreslå åtgärder för att möta framtidens vårdbehov och stärka patientsäkerheten. Bland förslagen finns strukturerad och regelbunden vidare- och fortbildning samt ett nytt system för professionsutveckling – vårdprofessionslyftet.
Förbundet är positivt till flera av förslagen och i vårt remissvar lyfter vi flera konkreta åtgärder som rör farmaceuters utbildning och kompetensutveckling.
- Vi vill se fler utbildningsplatser till valbara kurser inom farmaciområdet. I dagsläget är det en flaskhals och studenter tvingas vänta för att få gå önskade kurser.
 - Apotekare bör omfattas av en specialistutbildning. Annars riskerar apotekare att bli den enda yrkesgruppen med lång utbildning som står utanför möjlighet till specialisering.
 - Vi vill se en sammanslagning av apotekar- och receptarieprogrammen. Vi tror att det skulle minska avhoppen på receptarieutbildningen som görs för att börja på apotekarprogrammet. Förbundet betonar dock att en statlig utredning bör tillsättas specifikt för denna fråga.
 
I utredningen föreslås lagstadgade skyldigheter för fortbildning och att ansvaret ska ligga både på vårdgivare och hälso- och sjukvårdspersonal, något förbundet är särskilt positiva till.
- Det finns stora skillnader på hur hälso- och sjukvården idag arbetar med fortbildning trots att det är en viktig del av patientsäkerhetsarbetet. Vår erfarenhet är att individuella fortbildningsplaner är en framgångsfaktor, säger Agnieszka Madej, förbundsordförande på Sveriges Farmaceuter.