Hoppa till huvudinnehåll Sök Logga in Bli medlem

Foto: Margareta Bloom Sandebäck

Mariestads-Tidningen: bristen på farmaceuter slår hårt mot glesbygden

Publicerad: 2026-02-12 15:03

Under 2025 stängde både Kronans Apotek i Hova och Apoteket AB i Mariestad. I båda fallen var bristen på farmaceuter en avgörande orsak.

I en intervju med Mariestads-Tidningen säger förbundets förhandlingschef, Annika Hage Nederström, att bristen på farmaceuter kan få stora konsekvenser för mindre orter.

- Finns det ingen samhällsservice vill ingen bo kvar på orten, säger hon i intervjun.

Till och med september 2025 hade tolv apotek stängts i Sverige. Fem av dem var det enda apoteket på orten, skriver Mariestads-Tidningen. Samtidigt öppnade 17 nya apotek – men enbart i större tätorter där det redan finns etablerad verksamhet. För att vända utvecklingen krävs att arbetsgivarna gör det mer attraktivt för farmaceuter att arbeta på apotek.

- Idag väljer farmaceuter bort att jobba på apotek, vilket leder till brist på farmaceuter. Brist på farmaceuter leder till obalans mellan krav och resurser, säger Annika Hage Nederström till Mariestads-Tidningen.

Läs hela artikeln här (Bakom betalvägg. Du når även artikeln om du är digital prenumerant på Dagens Nyheter)

Nyhet