Hoppa till huvudinnehåll Sök Logga in Bli medlem

Remissvar: uppdaterat högkostnadsskydd

Publicerad: 2025-02-10 14:21

Regeringen föreslår att kostnadstaket för högkostnadsskyddet för läkemedel höjs och att beloppen inom den s.k. högkostnadstrappan även de höjs i varje steg.

Sveriges Farmaceuter anser att promemorian inte har en tillräcklig konsekvensutredning för att det ska gå att ta ställning till förslaget och vi stödjer därför inte förslaget.

Kostnaderna i samhället har ökat och flera regioner har höjt kostnaderna för läkarbesök med mera. Konsekvensen av förslaget blir därför att fler individer rimligtvis inte har råd med sina läkemedel.

Om fler individer inte kommer att kunna hämta ut sina läkemedel så som det är tänkt på grund av ekonomiska begränsningar leder detta till att det blir ofrivilliga behandlingsuppehåll med sämre behandlingsresultat, ökat lidande och en sämre folkhälsa i förlängningen.

Förslaget kan även riskera att leda till ekonomiska diskussioner på apotek och en sämre arbetsmiljö för farmaceuterna.

Läs hela remissvaret här.

 

 

Remissvar Nyhet