Förbundsstyrelse för Sveriges Farmaceuter

Ny förbundsstyrelse ska tillsättas 25 september


Den 25 september är det fullmäktige. Inför fullmäktige kan du påverka genom att själv ställa upp till val för förbundets centrala poster, eller genom att nominera en kollega.

Till och med den 4 augusti kan du nominera till förbundsordförande, vice ordförande, valberedning, forum för etikfrågor, revisorer och styrelsen för förbundets stiftelser.

➡️ Läs mer och nominera här

Förbundsstyrelse 2018-2020

Ulf Janzon, ordförande
ulf.janzon@sverigesfarmaceuter.se 

Lisa Ekstrand, vice ordförande
lisa.ekstrand@sverigesfarmaceuter.se

Inger Näsman, andra vice ordförande
inger.nasman@sverigesfarmaceuter.se

Pia Frisk, ersättare för andra vice ordförande
pia.frisk@sverigesfarmaceuter.se

Celina Sving, ledamot offentligsektionen
Celina.sving@sverigesfarmaceuter.se

Tuulikki Lindmark, ledamot Industrisektionen
tuulikki.lindmark@sverigesfarmaceuter.se

Karin Gummesson, ledamot apotekssektionen
karin.gummesson@sverigesfarmaceuter.se 

Sara Joher, ledamot studentsektionen
sara.joher@sverigesfarmaceuter.se

Simon Tekmen, suppleant offentligsektionen
simon.tekmen@sverigesfarmaceuter.se

Marianne Andersson, suppleant industrisektionen
marianne.andersson@sverigesfarmaceuter.se

Sandra Jonsson, suppleant apotekssektionen
sandra.jonsson@sverigesfarmaceuter.se

Ladan Hassan, suppleant studentsektionen